Späť

Čo všetko môžete v Pravých kúpeľoch zažiť a spoznať

Pravý kúpeľný program

Čo všetko môžete v Pravých kúpeľoch zažiť a spoznať

Pravá
{kúpeľná príroda}

Okrem krás kúpeľných manželov a kúpeľných dám môžete v kúpeľoch spoznať aj krásy prírodné. Pravé kúpele Trenčianske Teplice sa nachádzajú v údolí potoka Teplička, medzi Trenčianskou Teplou a Omšením. Sú obklopené Strážovskými vrchmi a situované v úzkej doline, ktorú lemujú dva výrazné masívy – zo severnej strany Grófovec (557 m n. m.) a z južnej Klepáč (575 m n. m.)

Pravá
{kúpeľná turistika}

Dva vrchy – Grófovec a Klepáč, ale aj ostatné svahy Strážovských vrchov poskytujú celoročne možnosť užiť si množstvo vychádzok, výletov či cykloturistiku v čarokrásnej prírode. Klepáč je najvyšších vrchom nad Pravými kúpeľmi a priamo z pravého kúpeľného parku vedie náučný chodník až na vrchol Klepáča. Zaujímavou časťou chodníka je aj Jánošíkova jaskyňa, ktorá je prírodnou pamiatkou.

Pravá
{kúpeľná fauna}

V Strážovských vrchoch môžete na svojich potulkách stretnúť aj zaujímavé zvieratá. Jeleniu a srnčiu zver, umelo nasadeného muflóna, diviaka, líšku, veveričku, kunu skalnú i lesnú. Vtáky zastupujú druhy ako jastrab lesný, jastrab krahulec, myšiak lesný, belorítka domová, kuvik, drozd, sojka, sova, ale aj sokol sťahovavý, bocian čierny, bocian biely, chrapkáč poľný či tetrov hlucháň.

Pravá
{kúpeľná flóra}

Milovníkov rastlinstva určite poteší množstvo flóry, ktorou sa tu môžu kochať.
Najčastejšie sa vyskytujúcou drevinou v okolitých lesoch je buk lesný, ale nájdeme aj dub zimný, dub letný, hrab obyčajný, lipu malolistú, lipu veľkolistú, javor horský, brest hrubolistý, brest horský a čerešňu vtáčiu.
Na lúkach alebo v lesoch si do sýtosti najmä počas jari a leta vychutnáte pohľad na klinčeky, poniklec, prvosienky jarné, ale aj 14 druhov orchideí, ktoré tu rastú.

Pravý
{kúpeľný park}

Anglický kúpeľný park bol založený v roku 1873 správou kúpeľov a na jeho území bolo úpravou rieky Teplička vybudované umelé jazierko, ktoré pôvodne slúžilo ako kúpalisko. Dnes je možné sa na ňom počlnkovať, prípadne si zarybárčiť, či kŕmiť divé kačice s kúpeľným manželom. Okrem divých kačíc tu žije aj množstvo umelo nasadených rýb, ale aj raky a žaby. Jazero má ostrovček s chráneným stromom, tisovcom dvojradovým. Je to pôvabný opadavý ihličnan, ktorý môže mať až okolo 700 rokov. V nádhernom kúpeľnom parku s rozlohou 18 hektárov sa nachádza aj množstvo ďalších jedinečných drevín – dvestoročná lipa malolistá, ľaliovník tulipánokvetý, platany, metasekvoje, gledíčie a mnohé ďalšie.

Pravá
{kúpeľná architektúra}

Trenčianske Teplice sú kúpeľným mestečkom s najhustejšou koncentráciou špičkovej medzivojnovej architektúry na Slovensku. Môžete tu nájsť napríklad Liečebný dom Machnáč – najoceňovanejšiu stavba 20. storočia od Jaromíra Krejcara (momentálne čakajúci na rekonštrukciu), kúpalisko Zelená žaba Bohuslava Fuchsa, kúpele Sina Artúra Szalatnaya, Dom speváckeho zboru Milana Michala Harminca a diela celého minulého storočia, ktoré tvoria jedinečnú atmosféru Pravých kúpeľov Trenčianske Teplice.
Najvzácnejšou architektonickou pamiatkou zachovanou dodnes je kúpeľ Hammam v orientálnom maurskom slohu, ktorý dala postaviť Ifigénia, dcéra viedenského finančníka Juraja Sinu, ktorý v roku 1835 kúpele kúpil a prebudoval.

Významné stavby Trenčianskych Teplíc nájdeme aj v pravom kúpeľnom parku. Tou najdominantnejšou, a zároveň najvýznamnejšou je Kúpeľná dvorana s pôvodným názvom Kursalon. Od roku 1937 sa v jej koncertnej sále koná aj najstarší komorný festival v strednej Európe s názvom Hudobné leto.

V pravom kúpeľnom parku sa neďaleko evanjelického kostola nachádza aj ďalšia architektonická pamiatka – pôvodná elektráreň z roku 1896. Trenčianske Teplice mali totiž vlastnú elektráreň, ktorá dodávala v sezóne elektrický prúd na osvetľovanie ulíc a domov v centre kúpeľov.